About Civil.ge
Eng | Geo | Rus
Last updated: 10:55 - 1 May.'18
RSS
Mobile
Twitter
Facebook
List of Majoritarian MP Candidates
Civil Georgia, Tbilisi / 20 Sep.'12 / 13:48

Below is the list of majoritarian MP candidates running in 73 single-mandate constituencies.

Ruling party United National Movement and Georgian Dream opposition coalition are the only political groups, which have nominated their candidates in all of the 73 constituencies across the country. Free Georgia, led by Kakha Kukava, initially had its candidates in 64 constituencies, but later withdrew its candidates from 12 constituencies in favor of Georgian Dream’s candidates; Christian-Democratic Movement – 61; Labor Party – 57; New Rights – 54. There are only two independent candidates.

77 seats in 150-member Parliament will be allocated under the proportional, party-list system among those parties and election blocs, which will clear 5% threshold, and remaining 73 seats will go to majoritarian MPs elected in single-mandate constituencies.

A majoritarian MP candidate winning more than others and more than 30% of votes will be declared the outright winner in the first round without the need for a runoff. Second round will be held in two weeks if none of the candidate garners more than 30% of votes in the first round.

Saburtalo constituency in Tbilisi is the most contested district in terms of number of candidates; 10 candidates are running there. The least contested constituency in terms of number of candidates is Adigeni in Samtskhe-Javakheti region where only ruling party and Georgian Dream candidates are running.

Constituencies in Tbilisi

Vake

  1. Giorgi Karbelashvili – ruling party United National Movement (UNM);
  2. Shalva Shavgulidze – Georgian Dream, member of Our Georgia-Free Democrats;
  3. Nino Gurieli – Christian-Democratic Movement; a chess player;
  4. Davit Gamkrelidze - leader of New Rights party;
  5. Kakha Kukava – leader of Free Georgia party;
  6. Leila Gaprindashvili – Labor Party; 
  7. Genadi Kvachantiradze – National Democratic Party;
  8. Davit Tordua – Future Georgia;
  9. Roin Liparteliani – Workers’ Council of Georgia;

Mtatsminda

  1. Archil Gegenava – ruling party; majoritarian MP from Mtatsminda;
  2. Zaza Papuashvili – Georgian Dream; an actor;
  3. Paata Chokheli – Labor Party; 
  4. Titiko Lepsaia – Workers’ Council of Georgia;

Saburtalo

  1. Andria (Sandro) Urushadze – ruling UNM party; former healthcare minister;
  2. Davit Usupashvili – Georgian Dream; leader of Republican Party;
  3. Nodar Sarjveladze - Christian-Democratic Movement;
  4. Mamuka Katsitadze - New Rights;
  5. Nana Devdariani - Free Georgia;
  6. Guram Petriashvili – Labor Party;
  7. Jondi Bagaturia – Georgian Troupe (Kartuli Dasi); an incumbent MP;
  8. Guram Chakhvadze – National Democratic Party; an incumbent MP;
  9. Amiran Luashvili  – Workers’ Council of Georgia;
  10. Giorgi Liluashvili – Merab Kostava Society;

Samgori

  1. Mikheil Machavariani – ruling UNM party’s general secretary and Vice-Speaker of Parliament;
  2. Zurab Abashidze – Georgian Dream; member of Tbilisi City Council from Our Georgia-Free Democrats party;
  3. Magda Anikashvili – Christian-Democratic Movement; member of outgoing Parliament;
  4. Giorgi Bichashvili - Labor Party;
  5. Alexander Shalamberidze – Free Georgia;

Isani

  1. Giorgi Vashadze – ruling UNM party, former deputy justice minister; 
  2. Nukri Kantaria – Georgian Dream, co-founder of Georgian Academy;
  3. Levan Vepkhvadze – Christian-Democratic Movement, vice-speaker of parliament; 
  4. Revaz Sokhadze - New Rights;
  5. Gela Ketashvili – Free Georgia; 
  6. Kakha Dzagania – Labor Party;
  7. Ana Ustiashvili – For Fair Georgia;

Krtsanisi

  1. Davit Sakvarelidze – ruling UNM party; former deputy chief prosecutor;
  2. Shota Khabareli – Georgian Dream; 1980 Olympic champion in judo;
  3. Zaza Gabunia – Christian-Democratic Movement; member of Tbilisi City Council; 
  4. Levan Khurtsilava - New Rights;
  5. Kote Gugushvili – Labor Party;
  6. Khvicha Asaniadze – For Fair Georgia; 

Didube

  1. Giorgi Chachanidze – ruling UNM party; member of Tbilisi City Council;
  2. Vakhtang Khmaladze – Georgian Dream; member of Republican Party;
  3. Zura Khachidze - Christian-Democratic Movement;
  4. Giorgi Lortkipanidze - New Rights;
  5. Paata Jibladze – Labor Party;
  6. Jemal Natelashvili – Future Georgia; 
  7. Gilar Bakradze  – Workers’ Council of Georgia;

Chugureti

  1. Andro Alavidze – ruling UNM party; majoritarian MP from Chugureti;
  2. Victor Dolidze – Georgian Dream; member of Tbilisi City Council from Our Georgia-Free Democrats;
  3. Kakha Basilia – Christian-Democratic Movement;
  4. Giorgi Sabanadze - New Rights;
  5. Joseph Samkharadze – Labor Party;
  6. Giorgi Kartozia - Free Georgia;
  7. Nona Akhalbedashvili – National Democratic Party;
  8. Tamar Iarajuli – For Fair Georgia;

Gldani

  1. Nikoloz Khachirashvili – ruling UNM party, Tbilisi City Council member;
  2. Soso Jachvliani - Georgian Dream; actor and film director; 
  3. Inga Grigolia – Christian-Democratic Movement, Tbilisi City Council member and a former TV host;
  4. Avtandil Sulakvelidze - New Rights;
  5. Joseph Shatberashvili – Labor Party;
  6. Magda Gabrichidze - Free Georgia;
  7. Rusudan Kikalishvili – National Democratic Party;
  8. Joseb Mestiashvili – For Fair Georgia;

Nadzaladevi

  1. Merab Samadashvili – ruling UNM party; majoritarian MP from Nadzaladevi; 
  2. Tea Tsulukiani – Georgian Dream; deputy chairperson of Our Georgia-Free Democrats;
  3. Jaba Samushia – Christian-Democratic Movement, deputy chairman of Tbilisi City Council
  4. Giorgi Chibukhashvili - New Rights;
  5. Giorgi Gugava – Labor Party;
  6. Teimuraz Bobokhidze – For Fair Georgia;

Constituencies in Kakheti Region

Dedoplistskaro

  1. Zaza Kedelashvili – ruling UNM party; three times European champion in judo;
  2. Alexander Tamazashvili – Georgian Dream;
  3. Lia Chokuri – Christian-Democratic Movement;
  4. Giorgi Kochiashvili – Labor Party;
  5. Tamila Gurashvili – Free Georgia;
  6. Bichiko Machablishvili – Union of Georgian Sportsmen;

Sagarejo

  1. Giorgi Chalatashvili – ruling UNM party; ex-head of Sagarejo municipality;
  2. Tina Khidasheli – Georgian Dream;
  3. Giorgi Obolashvili – Christian-Democratic Movement;
  4. Davit Maisuradze – New Rights;
  5. Teimuraz Mchedlishvili – Labor Party;
  6. Zaza Tskhvariashvili – Free Georgia; 

Gurjaani

  1. Giorgi Gviniashvili – ruling UNM party; ex-governor of Kakheti region;
  2. Manana Berikashvili – Georgian Dream;
  3. Nino Murakashvili – Christian-Democratic Movement;
  4. Giorgi Imerlishvili – New Rights;
  5. Lena Modebadze – Labor Party;
  6. Davit Chitashvili – Free Georgia;

Signagi

  1. Levan Bezhashvili – ruling UNM party; ex-head of State Audit Service;
  2. Gela Gelashvili – Georgian Dream;
  3. Nino Kuparishvili – Christian-Democratic Movement;
  4. Malkhaz Khutsishvili – New Rights;
  5. Nodar Gozalishvili – Labor Party;
  6. Emzar Bezhashvili – Free Georgia;

Lagodekhi

  1. Giorgi Gozalashvili – ruling UNM party; ex-chairman of Lagodekhi City Council;
  2. Luka Kurtanidze – Georgian Dream;
  3. Jemal Macharashvili – Christian-Democratic Movement;
  4. Zurab Japaridze – New Rights;
  5. Zurab Metreveli – Labor Party;
  6. Vasil Tchitchiniadze – Free Georgia;

Kvareli

  1. Marika Verulashvili – ruling UNM party; incumbent MP;
  2. Davit Kevkhishvili – Georgian Dream;
  3. Alexi Baidoshvili – Christian-Democratic Movement;
  4. Nugzar Goniashvili – New Rights Party;

Telavi

  1. Vasil Davitashvili – ruling UNM party; incumbent majoritarian MP from Telavi;
  2. Gela Samkharauli – Georgian Dream;
  3. Vano Galakhvaridze – Christian-Democratic Movement;
  4. Pikria Chikhradze – New Rights;
  5. Tengiz Tsitelauri – Labor Party;
  6. Giorgi Mosiashvili – Free Georgia;
  7. Alexi Shoshikelashvili – an independent candidate;

Akhmeta

  1. Petre Tsiskarishvili – ruling UNM party; majority leader in outgoing Parliament;
  2. Zurab Zviadauri – Georgian Dream;
  3. Ushangi Gugunashvili – Christian-Democratic Movement;
  4. Zurab Arabuli – New Rights;
  5. Davit Onikauri – Free Georgia;

Constituencies in Mtskheta-Mtianeti Region

Mtskheta

  1. Andro Kalandadze – ruling UNM party; chairman of local City Council;
  2. Dimitri Khundadze – Georgian Dream;
  3. Galina Akhsabadze – Christian-Democratic Movement;
  4. Murad Chkhaidze – New Rights;
  5. Vazha Razikashvili – Labor Party;
  6. Vasil Odishvili – For Fair Georgia;

Dusheti

  1. Nino Khutsishvili – ruling UNM party;
  2. Irakli Tripolski – Georgian Dream;
  3. Vepkhvia Bodaveli – New Rights;
  4. Shalva Natelashvili - leader of Labor Party; an incumbent MP;
  5. Alexi Kobaidze - Free Georgia;
  6. Tamaz Bedukadze – For Fair Georgia;

Kazbegi

  1. Gocha Malania – ruling UNM party;
  2. Mirian Tsiklauri – Georgian Dream;
  3. Vazha Marsagishvili – Christian-Democratic Movement;
  4. Nugzar Gigauri – Labor Party;
  5. Zviad Chitishvili - Free Georgia;
  6. Natvrisa Burduli – Future Georgia;

Tianeti

  1. Goga Abashvili – ruling UNM party; ex-head of Tianeti municipality;
  2. Zakaria Kutsnashvili – Georgian Dream; 
  3. Ketevan Gorjilashvili – New Rights;
  4. Giorgi Chitauri – Labor Party;
  5. Anton Tushuri – Union of Georgian Sportsmen;


Constituencies in Kvemo Kartli Region

Rustavi

  1. Mamuka Chikovani – ruling UNM party; ex-deputy governor of the Kvemo Kartli region and ex-mayor of Rustavi;
  2. Zviad Dzidziguri – Georgian Dream;
  3. Pikria Avaliani – Christian-Democratic Movement;
  4. Nargiz Tabatadze – New Rights;
  5. Koba Chaladze – Labor Party;
  6. Malkhaz Barbakadze – Free Georgia;
  7. Zurab Tsekvashvili – National Democratic Party;
  8. Gela Popiashvili – For Fair Georgia;

Gardabani

  1. Giorgi Peikrishvili – ruling UNM party; chairman of Gardabani local elected council (Sakrebulo);
  2. Mamuka Areshidze – Georgian Dream;
  3. Giorgi Samchkuashvili – Christian-Democratic Movement;
  4. Joseb Ivanauri – New Rights;
  5. Alex Badirov – Labor Party;
  6. Giorgi Lagidze – Future Georgia;

Marneuli

  1. Azer Suleimanov – ruling UNM party, incumbent majoritarian MP from Marneuli;
  2. Makhir Darzyev - Georgian Dream;
  3. Vagip Mamedov – Christian-Democratic Movement;
  4. Islam Akhundov – New Rights;
  5. Mekhti Askerov – Labor Party;
  6. Rada Bairamova – Free Georgia;
  7. Ruslan Zedgenidze – Future Georgia;

Bolnisi

  1. Koba Nakopia – ruling UNM party; incumbent majoritarian MP from Bolnisi;
  2. Darejan Khvistani-Chkhetiani – Georgian Dream;
  3. Roman Abdushelishvili – Christian-Democratic Movement;
  4. Koba Togonidze – New Rights;
  5. Amiran Gelenidze – Labor Party;
  6. Besik Nebieridze – National Democratic Party; 
  7. Alexi Nakani – For Fair Georgia;

Dmanisi

  1. Kakha Okriashvili – ruling UNM party; incumbent majoritarian MP from Dmanisi;
  2. Paata Khizanishvili – Georgian Dream;
  3. Anzor Nikoloziani – New Rights;
  4. Merab Saakadze – Labor Party;
  5. Davit Barbakadze – Free Georgia;
  6. Revaz Natsarishvili – Workers’ Council of Georgia;


Tsalka

  1. Revaz Shavlokhashvili – ruling UNM party; ex-head of Tsalka municipality;
  2. Aik Meltonyan – Georgian Dream; 
  3. Avtandil Tunadze – Christian-Democratic Movement;
  4. Nona Bekauri – Labor Party;
  5. Jemal Vanadze – Free Georgia; 
  6. Joni Gorjomeladze – For Fair Georgia;

Tetritskaro

  1. Davit Bezhuashvili – ruling UNM party; incumbent majoritarian MP from Tetritskaro;
  2. Shalva Khachapuridze – Georgian Dream;
  3. Tea Liparteliani – Christian-Democratic Movement;
  4. Gia Gotsiridze – New Rights;
  5. Lali Aptsiauri – Free Georgia;
  6. Natela Mshvenieradze – Future Georgia;


Constituencies in Shida Kartli Region

Gori

  1. Giorgi Tatishvili – ruling UNM party; ex-governor of Shida Kartli region;
  2. Soso Vakhtangashvili – Georgian Dream; member of National Forum party;
  3. Zurab Rosebashvili – Christian-Democratic Movement;
  4. Joseb (Soso) Bortsvadze – New Rights;
  5. Malkhaz Mamestsarashvili – Labor Party;
  6. Giorgi Amashukeli – Free Georgia;
  7. Zaza Mezvrishvili – Freedom-Way of Zviad Gamsakhurdia;
  8. Givi Sadagashvili – For Fair Georgia;

Kareli

  1. Ilia Burjanadze – ruling UNM party; ex-head of Kareli municipality;
  2. Leri Khabelov – Georgian Dream; member of Bidzina Ivanishvili’s Georgian Dream-Democratic Georgia party;
  3. Dato Vardzelashvili – Christian-Democratic Movement;
  4. Davit Beruashvili – New Rights;
  5. Koba Mugasashvili – Labor Party;
  6. Khatuna Maisuradze – Free Georgia;
  7. Genadi Mamagulashvili – Freedom-Way of Zviad Gamsakhurdia;
  8. Dali Rusashvili – For Fair Georgia;
  9. Elguja Gachechiladze – Workers’ Council of Georgia;

Khashuri

  1. Sergo Kitiashvili – ruling UNM party; incumbent majoritarian MP from Khashuri;
  2. Valery Gelashvili – Georgian Dream; a businessman and former lawmaker;
  3. Ekaterine Mchedlishvili – Christian-Democratic Movement;
  4. Maia Akhalkatsi – New Rights;
  5. Rusudan Mumladze-Avaliani – Free Georgia; 
  6. Ramaz Akhalkatsi – For Fair Georgia;

Kaspi

  1. Kakha Khachirashvili – ruling UNM party; ex-head of Kaspi municipality;
  2. Davit Onoprishvili – Georgian Dream; member of Our Georgia-Free Democrats;
  3. Ivane Ivanishvili – Christian-Democratic Movement;
  4. Davit Tsikhistavi – New Rights;
  5. Mamuka Salamashvili – Labor Party;
  6. Lasha Pavlenishvili – Free Georgia;
  7. Nodar Bulbulashvili – For Fair Georgia;
     

Constituencies in Samtskhe-Javakheti Region

Borjomi

  1. Mamuka Khvedeliani - ruling UNM party; ex-head of Borjomi municipality;
  2. Gedevan Popkhadze – Georgian Dream; member of Our Georgia-Free Democrats;
  3. Murman Bliadze – Christian-Democratic Movement;
  4. Romanoz Akhvlediani – New Rights;
  5. Givi Mchedlishvili – Labor Party;
  6. Davit Nozadze – Free Georgia;

Akhaltsikhe

  1. Vazha Chitashvili - ruling UNM party; 
  2. Guram Kutaladze - Georgian Dream;
  3. Malkhaz Gogoladze - New Rights;
  4. Revaz Samsonidze – Free Georgia;

Adigeni

  1. Zurab Chilingarashvili – ruling UNM party; head of Adigeni municipality in 2006-2008;
  2. Bidzina Gujabidze – Georgian Dream (Conservative Party), member of Conservative Party;

Aspindza

  1. Tariel Londaridze – ruling UNM party;
  2. Temur Maisuradze – Georgian Dream (National Forum);
  3. Gia Chelishvili – New Rights;

Akhalkalaki

  1. Samvel Petrosian – ruling UNM party; ex-head of local police;
  2. Norik Karapetian – Georgian Dream; head of Akhalkalaki-based Javakhk movement;
  3. Soso Balakhadze – Christian-Democratic Movement;
  4. Grigol Mnatsakanian – New Rights;
  5. Karine Barsegian – Free Georgia; 
  6. Khachatur Vartaniants – Workers’ Council of Georgia;

Ninotsminda

  1. Enzel Mkoian – ruling UNM party; incumbent majoritarian MP from Ninotsminda;
  2. Albert Nurbegian - Georgian Dream;
  3. Martin Mgdesian – New Rights; 
  4. Eduard Kocharian – Free Georgia;

Constituencies in Racha-Lechkhumi Region

Oni

  1. Valerian Gavasheli – ruling UNM party;
  2. Tamaz (Gia) Japaridze – Georgian Dream;
  3. Shota Chikhradze – Christian-Democratic Movement;
  4. Zaza Isakadze – New Rights;
  5. Zaza Natbeladze – Labor Party;
  6. Avtandil Maisuradze – Union of Georgian Sportsmen;

Ambrolauri

  1. Gocha Enukidze – ruling UNM party; incumbent majoritarian MP from Ambrolauri;
  2. Davit Darakhvelidze – Georgian Dream; ex-governor of Racha-Lechkhumi region;
  3. Akaki Vachadze – Christian-Democratic Movement;
  4. Gocha Donadze – New Rights;
  5. Tengiz Gogoreliani – Labor Party;
  6. Guga Samkharadze - Free Georgia;
  7. Edisher Machaidze – Union of Georgian Sportsmen;

Tsageri

  1. Sergo Khabuliani – ruling UNM party; a businessman;
  2. Mamuka Chachkhiani – Georgian Dream;
  3. Karlo Gvishiani – Christian-Democratic Movement;
  4. Rostom Tvaradze - Free Georgia;
  5. Jeneri Silagadze – Workers’ Council of Georgia;

Lentekhi

  1. Gogi Liparteliani – ruling UNM party; incumbent majoritarian MP from Lentekhi;
  2. Gia Gazdeliani – Georgian Dream;
  3. Irina Kondratyeva – Christian-Democratic Movement;
  4. Mirian Liparteliani – New Rights;
  5. Amiran Gardapkhadze - Free Georgia;

Constituencies in Imereti Region

Kutaisi

  1. Giorgi Tevdoradze - ruling UNM party; ex-mayor of Kutaisi;
  2. Gubaz Sanikidze – Georgian Dream coalition; one of the leaders of National Forum party;
  3. Giorgi Akhvlediani – Christian-Democratic Movement, incumbent MP;
  4. Mamuka Mgvdeladze – New Rights Party;
  5. Samson Gugava – Labor Party;
  6. Shota Inaneishvili – National Democratic Party;

Bagdati

  1. Temur Kokhodze – ruling UNM party; incumbent majoritarian MP from Bagdati;
  2. Archil Kbilashvili – Georgian Dream coalition; he is a lawyer and a member of Bidznia Ivanishvili’s Georgian Dream-Democratic Georgia party;
  3. Roland Lominadze – Labor Party;
  4. Beno Gegechkori – New Rights;
  5. Givi Lortkipanidze – Free Georgia;
  6. Omar Tskhvardze – For Fair Georgia; 

Khoni

  1. Davit Chavchanidze – ruling UNM party; incumbent majoritarian MP from Khoni;
  2. Nikoloz Sanodze – Georgian Dream;
  3. Gia Khalichava – Christian-Democratic Movement;
  4. Ilia Kuparadze – New Rights Party;
  5. Ramin Rukhadze – Labor Party;
  6. Biktor Shermadini – Free Georgia;
  7. Nino Khazhomia – For Fair Georgia;

Tkibuli

  1. Pavle Kublashvili – ruling UNM party; incumbent majoritarian MP from Tkibuli and chairman of legal affairs parliamentary committee; 
  2. Eliso Chapidze – Georgian Dream coalition; Georgian Dream-Democratic Georgia;
  3. Ramaz Sanikidze – Christian-Democratic Movement;;
  4. Nino Bukhutashvili – For Fair Georgia;

Kharagauli

  1. Mamuka Tchkoidze – ruling UNM party; 
  2. Nodar Ebanoidze – Georgian Dream coalition; he is a member of the Republican Party;
  3. Giorgi Tabukashvili – Christian-Democratic Movement;
  4. Parmen Buadze – Labor Party;
  5. Gia (Guladi) Kruashvili – Free Georgia;

Terjola

  1. Kakha Butskhrikidze – ruling UNM party; ex-deputy defense minister;
  2. Zaal Gogsadze – Georgian Dream; a former diplomat;
  3. Giorgi Giorgadze – Christian-Democratic Movement;
  4. Amiran Sopromadze – New Rights;
  5. Merab Chumburidze – Labor Party;
  6. Iazon Abuladze – Free Georgia;
  7. Zurab Jabidze – For Fair Georgia;

Sachkhere

  1. Zurab Tsertsvadze – ruling UNM party; ex-head of Sachkhere municipality;
  2. Manana Kobakhidze – Georgian Dream (Ivanishvili’s party);
  3. Davit Mzhavanadze – Labor Party;
  4. Davit Modebadze – For Fair Georgia;

Vani

  1. Paata Lezhava – ruling UNM party; incumbent MP;
  2. Goderdzi Tkeshelashvili – Georgian Dream;
  3. Khatuna Meskhi – New Rights;
  4. Varlam Natsvaladze – Labor Party;
  5. Givi Lortkipanidze – Free Georgia;
  6. Omar Tskhvaradze – For Fair Georgia;

Samtredia

  1. Merab Janelidze – ruling UNM party; a doctor;
  2. Kakha Kaladze – Georgian Dream; he is a retired footballer, who leads Georgian Dream’s party list of MP candidates;
  3. Mikheil Lezhava – Christian-Democratic Movement;
  4. Davit Nadiradze – Free Georgia;
  5. Levan Buadze – New Rights Party

Zestaponi

  1. Bezhan Butskhrikidze – ruling UNM party; incumbent majoritarian MP from Terjola;
  2. Gogi Kavtaradze – Georgian Dream; an actor;
  3. Malkhaz Janjgava – Christian-Democratic Movement;
  4. Kakha Shavgulidze – New Rights Party;
  5. Davit Gamtsemlidze – Labor Party;
  6. Luiza Ugrekhelidze – For Fair Georgia;

Chiatura

  1. Prokopi (Gogi) Chikviladze – ruling UNM party; ex-head of Chiatura municipality;
  2. Malkhaz Tsereteli – Georgian Dream; member of Republican Party;
  3. Lela Tsertsvadze – Christian-Democratic Movement;
  4. Zaal Nemsadze – Labor Party;

Tskaltubo

  1. Akaki Bobokhidze – ruling UNM party; incumbent majoritarian MP from Kutaisi;
  2. Paata Zakareishvili – Georgian Dream (Republican Party);
  3. Pavle Kikalishvili – Christian-Democratic Movement;
  4. Giorgi Asatiani – New Rights Party;
  5. Guram Archvadze – Labor Party;
  6. Avtandil Ioseliani – Free Georgia
  7. Mikheil Zhorzholiani – National Democratic Party;
  8. Maia Iobidze – For Fair Georgia;

Constituencies in Guria Region

Lanchkhuti

  1. Giorgi Goguadze – ruling UNM party; incumbent majoritarian MP from Lanchkhuti;
  2. Temur Chkhaidze – Georgian Dream coalition; a former footballer; 
  3. Badri Gvarjaladze – New Rights;
  4. Mindia Kechakmadze – Free Georgia;

Chokhatauri

  1. Manana Jincharadze – ruling UNM party; 
  2. Temur Chkuaseli – Georgian Dream coalition; he is best known for being part of a folk song choir Georgian Voices;
  3. Gela Lomineishvili – New Rights;
  4. Gubaz Megrelidze – Free Georgia; 

Ozurgeti

  1. Ramaz Nikolaishvili - ruling UNM party; ex-minister of regional development and infrastructure;
  2. Zviad Kvachantiradze – Georgian Dream coalition; previously he served as Georgian consul in Istanbul;
  3. Kakhaber Glonti – Christian-Democratic Movement;
  4. Levan Kalandadze – New Rights;
  5. Davit Mamaladze – Labor Party;
  6. Kakha Burjaliani – Free Georgia;
  7. Emzar Makharadze – Merab Kostava Society;

Constituencies in Samegrelo-Zemo Svaneti Region

Khobi

  1. Goderdzi Bukia – ruling UNM party; incumbent majoritarian MP from Khobi;
  2. Giga Bukia – Georgian Dream; member of Conservative Party);
  3. Boris Beraia – Christian-Democratic Movement;
  4. Kakha Lataria – New Rights Party;
  5. Amiran Kandaria – Labor Party;
  6. Rostevan Gvaramia – Free Georgia;
  7. Aliko Kantaria – For Fair Georgia;

Tsalenjikha

  1. Levan Kardava - ruling UNM party;
  2. Giorgi Nachkebia – Georgian Dream;
  3. Vladimer Changelia – Christian-Democratic Movement;
  4. Pridon Ubilava – New Rights Party;
  5. Malkhaz Vepkhvadze – Labor Party;
  6. Manana Gabelia – Future Georgia;
  7. Leonti Apakidze – For Fair Georgia;

Mestia

  1. Kandid Kvitsiani – ruling UNM party; incumbent majoritarian MP from Mestia;
  2. Victor Japaridze – Georgian Dream;
  3. Ramaz Gerliani – Christian-Democratic Movement; 
  4. Maizer Gelovani – Future Georgia;

Zugdidi

  1. Roland Akhalaia – ruling UNM party; ex-chief prosecutor of Samegrelo region;
  2. Irakli Alasania – Georgian Dream; leader of Our Georgia-Free Democrats;
  3. Gogita Bigvava – Christian-Democratic Movement;
  4. Manana Nachkebia – New Rights;
  5. Tamaz Charkviani – Labor Party;
  6. Otar Tchitanava – Free Georgia;
  7. Vladimer Vakhania – an independent candidate;
  8. Soso Korkelia – Future Georgia;
  9. Gocha Chitaia – For Fair Georgia;

Abasha

  1. Davit Dartsmelidze - ruling UNM party; deputy governor of Samegrelo region;
  2. Irakli Sabulua – Georgian Dream; member of Our Georgia-Free Democrats;
  3. Gela Kacharava – Christian-Democratic Movement;
  4. Gela Topuria – New Rights;
  5. Zurab Lomia – Labor Party;
  6. Badri Kupreishvili – Free Georgia;
  7. Davit Karanadze – Future Georgia;
  8. Gia Turkia – For Fair Georgia;

Senaki

  1. Guram Misabishvili - ruling UNM party; ex-governor of Samegrelo region;
  2. Guram Odisharia – Georgian Dream; a writer;
  3. Dinara Khukhua – Christian-Democratic Movement;
  4. Igor Bojgua – Labor Party;
  5. Larisa Agabalayeva – Free Georgia;
  6. Uta Lipartia – National Democratic Party;

Martvili

  1. Nauli Janashia – ruling UNM party; incumbent majoritarian MP from Martvili;
  2. Murtaz Khurtsilava – Georgian Dream; a former footballer;
  3. Gulnazi Tsaava – Christian-Democratic Movement;
  4. Shota Chakhava – New Rights;
  5. Gocha Tsaguria – Labor Party;
  6. Zurab Kvekvetsia – For Fair Georgia;

Chkhorotsku

  1. Vakhtang Lemonjava – ruling UNM party; ex-mayor of Poti;
  2. Levan Izoria – Georgian Dream; member of Our Georgia-Free Democrats;
  3. Bakur Kvirtia – Christian-Democratic Movement;
  4. Tamaz Mosidze – Labor Party;
  5. Gela Lagvilava – For Fair Georgia;

Poti

  1. Tengiz Sarishvili - ruling UNM party;
  2. Eka Beselia – Georgian Dream;
  3. Lasha Beraia – Christian-Democratic Movement;
  4. Zaza Lemonjava – New Rights;
  5. Giorgi Toronjadze – Labor Party;
  6. Vepkhia Tsomaia – Free Georgia;
  7. Maia Zarginava – For Fair Georgia;

Constituencies in Adjara Autonomous Republic

Batumi

  1. Giorgi Baramidze – ruling UNM party; ex-state minister for Euro-Atlantic integration;
  2. Murman Dumbadze – Georgian Dream;
  3. Irakli Narakidze – Christian-Democratic Movement;
  4. Ramin Papidze – Free Georgia;
  5. Roin Diasamidze – Merab Kostava Society;
  6. Alexander Lomouri – Future Georgia;
  7. Maia Papidze – For Fair Georgia; 

Khelvachauri

  1. Teimuraz Dumbadze – ruling UNM party; ex-head of Khelvachauri municipality;
  2. Rostom Khalvashi – Georgian Dream;
  3. Shukri Turmanidze – Christian-Democratic Movement;
  4. Ruslan Malakmadze – Labor Party;
  5. Badri Tsintskiladze – Free Georgia;
  6. Temur Gogitidze – Future Georgia;
  7. Boris Mikeladze – For Fair Georgia;

Keda

  1. Iasha Shervashidze - ruling UNM party; incumbent majoritarian MP from Keda
  2. Davit Ananidze – Georgian Dream;
  3. Elguja Nakashidze – Christian-Democratic Movement; 
  4. Badri Beridze – Labor Party;
  5. Giuli Jakeli – Free Georgia;
  6. Zaur Shavishvili – For Fair Georgia;

Kobuleti

  1. Gela Tskhomelidze – ruling UNM party; ex-head of Kobuleti municipality; 
  2. Pati Khalvashi – Georgian Dream;
  3. Tamaz Bakuridze – Christian-Democratic Movement; 
  4. Nugzar Romanidze – Labor Party;
  5. Niaz Bolkvadze – Free Georgia;
  6. Archil Mikadze – For Fair Georgia;

Shuakhevi

  1. Omar Megrelidze - ruling UNM party; head of Adjara government’s administration;
  2. Shota Zoidze – Georgian Dream;
  3. Shota Jibladze – Christian-Democratic Movement;
  4. Madona Davitadze – Labor Party;
  5. Vakhtang Zoidze – Free Georgia; 
  6. Shota Putkaradze – For Fair Georgia;

Khulo

  1. Anzor Bolkvadze - ruling UNM party; incumbent majoritarian MP from Khulo;
  2. Zia Saginadze – Georgian Dream;
  3. Kakha Meladze – Christian-Democratic Movement;
  4. Davit Tavartkiladze – New Rights; 
  5. Naira Abesadze – Labor Party;
  6. Guram Surmanidze – Free Georgia;
  7. Nino Abashidze – For Fair Georgia;

Latest News
01 May.'18 10:55
We Have Moved to a New Platform
Direct Your Bookmarks to https://civil.ge.
29 Apr.'18 03:54
Ruling Party Candidate Wins MP By-Elections
Givi Chichinadze will represent Vani and Khoni single-mandate constituency in the Parliament of Georgia.
28 Apr.'18 09:40
Polls Open for Vani and Khoni MP By-Elections
48,123 voters are eligible to cast their ballots in Vani and Khoni single-mandate constituency.
27 Apr.'18 17:23
State Dept’s Europe Affairs Point Man to Visit Tbilisi
Wess Mitchell will meet senior government officials and address the NATO-Georgia Public Diplomacy Forum.
27 Apr.'18 13:45
In Quotes: Georgian Politicians on Ex-PM Bidzina Ivanishvili’s Comeback
Bidzina Ivanishvili will be approved as the Georgian Dream party chairman at the upcoming convention.
26 Apr.'18 18:15
SG Jens Stoltenberg: Georgia NATO’s ‘Very Close’ Partner
The NATO Secretary General says Foreign Ministers meeting tomorrow will recognize the country’s progress.
26 Apr.'18 14:24
Ex-PM Ivanishvili to Chair Georgian Dream Party
Prime Minister Giorgi Kvirikashvili said Ivanishvili was ‘best equipped’ to add new dynamism to the party.
26 Apr.'18 11:12
Lawmaker Proposes Criminal Liability for ‘Insult of Religious Feelings’
The parliamentary human rights committee decided to set up a working group for scrutinizing the draft law.
25 Apr.'18 17:21
New Abkhaz Government Head Appointed
Gennady Gagulia has served as the Abkhaz “prime minister” twice - in 1995-1997, and 2002-2003.
25 Apr.'18 14:43
Watchdog Improves Georgia’s Press Freedom Ranking
None of the countries of the former Soviet Union (except the Baltics) are ranked ahead of Georgia.

About Civil Georgia
Civil.Ge © 2001-2019, Daily News Online
Registered office: 2 Dolidze Str, 4-th Floor.
39